Kapadokya

8 dakika okuma süresi • 508 defa okundu • 06 Temmuz 2021 tarihinde güncellendi

Tüm Yazılar

KAPADOKYA:  GÜZEL ATLAR ÜLKESİ

Yalnızca Nevşehir sınırları içinde zannedilen aslında o bölgeyi keşfetmek için Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kayseri ve Yozgat sınırlarına da girmenizi gerektiren ve eski adıyla Güzel Atlar Ülkesi olarak bilinen dünyanın en güzel yer şekillerini barındıran doğaüstü coğrafya …  

Bakmakla doyamayacağınız yer şekilleri, kayadan oyulmuş evler, size özgürlüğü doyasıya yaşatacak balon turu ve güzel atlar ülkesinde yapılacak en güzel şeylerden biri olan at binme keyfi,  eğlenceli saatler geçirebileceğiniz çanak çömlek atölyeleri ve büyülü coğrafya Kapadokya’da yapılacakları gezi rehberiniz olarak sizin için listeledik.

  • Kapadokya’ya gitmeden bir müzekart edinmeyi ihmal etmeyin yoksa her yere ayrı ayrı para ödemek durumunda kalabilirsiniz.
  • Kapadokya’yı keşfetmek için ATV turu şahane bir seçenek olabilir.
  • Balon turu fiyatları dudağınızı uçuklatabilir ama bütçeniz yeterli ise mutlaka binin.
  • Güzel atlar ülkesine gidilir de ata binilmez mi ! Şaka bir yana paranız yeterse binmeye çalışın :)

 

KAPADOKYA’YA GİTMİŞKEN GÖRMEDEN DÖNÜLMEYECEK YERLER? 

Ürgüp

Nevşehir’ in en beğendiğimiz yerlerinden biri olan Ürgüp, içerisinde peri bacalarından kurulan şahane otelleri, çeşit çeşit dükkanları ve bölgeye özgü yemekleri tadabileceğiniz otantik restoranları barındırıyor.

Ürgüp'te bulunan tüm mekanları görüntülemek için tıklayın


Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’ya gidip de görmeden dönmenin mümkün olmadığı en popüler noktalardan biri. Kiliseler, manastırlar, ilginç duvar resimlerini barındırıyor ve içeride kayalardan oyulmuş farklı dini yapılar var. 

* Duvar resimlerinin zarar görmemesi için içeride fotoğraf çekmek maalesef yasak.

* Yaz Açılış ve Kapanış Saati: 08:00- 20:00

* Kış Açılış ve Kapanış Saati: 08:00- 17:00

* 2019 Giriş Ücreti: 54 TL


Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya bölgesinde peribacalarının en yoğun olduğu bölgedir. Bir akşamınızı da Zelve Açık Hava Müzesi’nde kurulan Zelve Mapping Show’a ayırmalısınız. Nedir bu show diyorsanız; peribacalarına ışıkların yansıtılmasıyla oluşan showda o bölgenin nasıl oluştuğunu gösteren bir görsel ziyafet var.  Mutlaka izleyin !

* Yaz Açılış ve Kapanış Saati: 08:00- 20:00

* Kış Açılış ve Kapanış Saati: 08:00- 17:00

* 2019 Giriş Ücreti: 18 TL

* Tek biletle iki örenyeri gezilebilir!


Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya bölgesinde bulunan, kayalara oyulmuş büyüleyici yapısıyla ruhunuza dokunacak bir şehir. Kapadokya'nın jeolojik oluşumu sayesinde inşa edilmiş sekiz katlı Derinkuyu Yeraltı Şehri, büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekanlardan oluşur. Bölgede bulunan bir diğer örnek olan Kaymaklı yeraltı şehrinden farklı olarak Derinkuyu'da bir misyoner okulu, günah çıkarma yeri, vaftiz havuzu vardır. 

* Yaz Açılış ve Kapanış Saati: 08:00- 20:00

* Kış Açılış ve Kapanış Saati: 08:00- 17:00

* 2019 Giriş Ücreti: 42 TL


Kaymaklı Yeraltı Şehri

Nevşehir’e 20 km. mesafede bulunan Kaymaklı kasabasında yer alan Hititler Dönemi'nde yapılan bu büyüleyici yeraltı şehri, 8 katlı ve tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar gidiyor. Roma ve Bizans dönemlerinde diğer alanların da oyulmasıyla genişletilerek yeraltı şehrine dönüştürülen Kaymaklı, tüf kayalara oyulmuş. Bir topluluğun geçici olarak yaşayabilmesi için gerekli barınma şartlarına uygun olan alanda, dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları yer alıyor. Günümüzde Kaymaklı Yeraltı Şehri, ziyaretçilerini dört katı ışıklandırılmış olarak ağırlıyor.

* Yaz Açılış ve Kapanış Saati: 08:00- 20:00

* Kış Açılış ve Kapanış Saati: 08:00- 17:00

* 2019 Giriş Ücreti: 42 TL


Uçhisar Kalesi

Kapadokya bölgesini yukarıdan izleyebileceğiniz en yüksek noktalardan biri olan Uçhisar ’da muhteşem manzaraya karşı hayallere dalmaya hazır olun. Tabi buraya kadar gelmişken Uçhisar'da yapılması gereken ilk şey yani gün batımını izlemeyi de ihmal etmeyin :)


Üç Güzeller

Kartpostallarda karşımıza çıkan en klasik görüntü; yan yana duran üç peribacasından oluşuyor ve harika fotoğraflar çekilebiliyor. Ürgüp’e çok yakın bir mesafede bulunduğundan selfiesiz dönmeyin deriz :)


Avanos

Avanos dedin mi çanak çömlek derim :) Çanak çömlek atölyeleriyle meşhur bir yer burası, vaktiniz varsa bu dükkanlara girerek biraz eğlenebilirsiniz.

Fırsatınız olursa Chez Galip'in Avanos Saç Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz, eminiz eğlenceli ve sıradışı bir deneyim olacaktır.


 

KAPADOKYA’YA NE ZAMAN GİDERSEM DAHA ÇOK EĞLENİRİM?

Kapadokya’yı gezmek ve o harika doğayı hissetmek için şu dönem gidilmeli diye bir kural koyulması mümkün değil. Kapadokya; yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzel bir cennet.  

Ancak, yazın ortasında gitmeye kalkarsanız malum karasal iklimin yazları sıcak ve kurak doğası gereği kendinizi çölün ortasında kalmış gibi hissedebilirsiniz.

Kapadokya’yı kışın karlar altında görmek büyük bir keyif ama rüzgârlı ve yağışlı havalarda balon turu yapamama ihtimaliniz de yüksek, bunu göze almalısınız.

Ben sıcakla, karla kışla uğraşamam hele de balon turu yapmazsam ölürüm diyorsanız ise bahar aylarını tercih edebilirsiniz.

 

KAPADOKYA’DA ARABAM OLMADAN DA GEZEBİLİR MİYİM?

Nevşehir’e uçak veya araçla ulaşmak mümkün ancak Kapadokya’nın her yerini gezebilmek ve otelinize de dönebilmek için tabi tur ile katılmayacaksanız havaalanından bir araç kiralamanız çok isabetli olur.

 

KAPADOKYA’DA NE YEMELİ, NE İÇMELİ?

Kapadokya’ya gittiniz mi kayalardan oluşmuş şık ve otantik bir restoranda özel kaplarda sunulan, meşhur testi kebabını kesin yemelisiniz. Bunun dışında; kabak çiçeği, soğan dolması ve aside tatlısını da denemenizi tavsiye ederiz. Tabi bölgede yetişen üzümlerden yapılan şaraplardan da içmeden, evinize sakın dönmeyin. Kapadokya bölgesinde bulunan yeme-içme mekanlarını buradan inceleyin

 

KAPADOKYA’DA NERELERDE KONAKLAYABİLİRİM?

Kapadokya’da konaklayabileceğiniz hepsi birbirinden muhteşem otantik mi otantik oteller var, siz otelin bulunduğu lokasyona ve bütçenize göre dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Kapadokya bölgesindeki en popüler otellere göz atın