0.0

Pasaport Vapur İskelesi

Feribot Terminali

Hakkında
0.0

İzmir‘in en eski gümrük binalarından Pasaport İskelesi, Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasında yer alıyor. Şehrin önemli ulaşım noktalarından biri olması dışında, sahildeki pek çok cafe ve restoranıyla capcanlı bir yer burası. Demli çayın, bol köpüklü Türk kahvesinin yanında İzmir’in meşhur kumrusu, gevreği ve boyozunun da eksik olmadığı sahil şeridi, kentin değerli buluşma noktalarından biri.

Pasaport İskelesi bugün körfez içi yolcu taşımacılığında kullanılıyor. İzmir şehir merkezinde işi olanların daha çok keyifli ve rahat bir yolculuk yapmak için kullandığı iskelede günün her saati yoğunluğa rastlanıyor. Burası aynı zamanda gün batımının İzmir’de en güzel izlenebileceği yerler arasında.

Pasaport İskelesi, 1867 ile 1886 arasında tamamlanan rıhtım inşası döneminde şehirde yaşanan asayiş bozukluklarını ve kontrolsüzlükleri engellemek amacıyla yapılmış. Fransızlar tarafından yaptırılan iskele, Osmanlı ve Selçuk mimarisinden etkilenen 1. Milli Mimari stiliyle inşa edilmiş.

İzmir şehrinin Osmanlı Devleti’nin ticaretindeki öneminden dolayı iskele binasının içerisine liman idare binalarına da yer verilmiş. Yapıldığı tarihlerde pasaport kontrol bürosu olarak kullanılan bina, çevresinde çok sayıda otel ve eğlence mekanıyla dönemin en hareketli yerlerinden biriydi.

1922’deki yangında gösterişli yapılarını kaybeden bölge, daha sonra limanın taşınmasıyla önemini yitirmiş, bu dönemden sonra kamusal birimleri ve iskele özelliğini devam ettirmiş.

Erişilebilirlik

Tekerli Sandalye Girebilir

Kuruluş Türü

Feribot Terminali

Turist Danışma
Turist Bilgi Haritası
Sigara içilmez
Deniz Kıyısı
Rıhtım

İletişim Bilgileri

Harita

Buraya Yakın Benzer Yerler