Lavanta Kokulu Köy; Kuyucak

4 dakika okuma süresi • 569 defa okundu • 07 Temmuz 2021 tarihinde güncellendi

Tüm Yazılar

LAVANTA KOKULU KÖY: KUYUCAK

 

Lavanta tarlalarını görmek için ta Fransa’ya gitmenize gerek yok. Bu görsel şölen aslında yanı başınızda… Ülkemizin mora bürünmüş lavanta kokulu köyü size muhteşem anlar yaşatabilir. Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyü’nde adeta gül ile lavanta kokuları birbirini takip ediyor. Yol boyunca sağlı sollu uzanan lavanta tarlaları yeşil ve morun eşsiz uyumunu gözler önüne seriyor ve adeta görsel şölen yaratıyor. Yeni yeni keşfedilmeye başlamasından mıdır bilinmez ne havası bozulmuş ne doğası…Eğer güneye inme planınız varsa Kuyucak size kucak açmaya her daim hazır. Gülü ile meşhur Isparta’da lavanta nasıl meşhur oldu derseniz; yörenin gül tüccarı Zeki Konur 1975’te Fransa’dan gelen lavanta fidelerini orada yaşayan otuz aileye on beşer kök olarak dağıtmış ve var olan gül tarlalarına ekim yapılmış. 1990’lı yıllardan itibaren ise ticari amaçlı ekim başlamış ve kurak, susuz, üretim olmayan tarlalar boş kalmasın diye ekilen lavantalar 3000 hektarlık alana yayılmış ve Türkiye’nin lavanta ihtiyacının %93’ünü karşılar duruma gelmiş.  Şuan ortalama 250 kişinin yaşadığı köy, mor cennet olarak yerli yabancı turistlerin uğrak noktası ve fotoğraf çekme yarışına girdiği yer halini aldı :)

 

LAVANTA KOKULU KÖYE GELMİŞKEN YAPILMADAN DÖNÜLMEYECEK ŞEYLER…

- Lavanta bahçelerinde yürüyüş yapın veya belirlenen rotada bisiklete binin.

- Lavanta bahçelerine girerek birbirinden güzel fotoğraflar çekmeyi ihmal etmeyin.

- Benden size tavsiye olsun, mor ile sarı zıt renk olduğundan fotoğraflarda güzel çıkmak istiyorsanız sarı giyinin veya sarı aksesuar kullanın :)

- Geleneksel yörük çadırlarında en az bir öğün yemek yiyin.

- Bölgeye özel lavanta konseptinde yüzlerce ürün var hem hatıralık hem hediyelik hem de köy halkına bir desteğin olsun diye en az bir tane lavantalı ürün almalısınız.

- Lavanta çayını içmeden, lavantalı dondurmadan yemeden evine dönmemelisiniz :)

 

LAVANTA KOKULU KÖYE NE ZAMAN GİTMELİYİM?

Lavanta tarlalarını görmek ve o mis gibi kokusunu içinize çekmek için çok fazla bir vaktiniz yok. Lavantalar haziran ayının sonlarında morarmaya başlayıp temmuz ayında o güzel mi güzel mor çiçekleri patlıyor işte tam da bu zamanlarda görsel şölen yaratıyor. Temmuz sonu ağustos başından itibaren ise hasat başlıyor o yüzden tatil planınızı temmuz ayında en azından bir gününüzü buraya ayıracak şekilde ayarlamanızı tavsiye ederiz. Bu görsel şölenden ve mis kokudan mahrum kalmak istemezsiniz .

Kuyucak köyü ve çevresinde tek üretilen bitki lavanta değil, şahane mor zambaklar da burada üretiliyor eğer gezi takviminizde Kuyucak’ı temmuz başına ayarlarsanız mor zambakları da görebilirsiniz :)

 

LAVANTA KOKULU KÖYE ULAŞIMI NASIL SAĞLARIM?

Isparta şehir merkezinde Süleyman Demirel Havaalanı mevcut Kuyucak ise Isparta şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta Keçiborlu ilçesinde yer alıyor. Uçak veya otobüs ile Isparta’ya gelip Keçiborlu minibüsü ile Keçiborlu ilçesine oradan kalkan dolmuşlar ile de bu köye gelebilirsiniz. Bize sorarsanız Isparta merkezden araba kiralayıp hem lavanta kokulu köye hem de buralara kadar gelmişken Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü’ne uğramadan dönmemelisiniz. Salda Gölü'nü buradan keşfedebilirsiniz

Eğer araba ile köye gidecekseniz size bir not Keçiborlu’ya varmadan Kılıç tabelasını gördüğünüz yoldan sapıp o istikamete doğru giderseniz Kuyucak’a daha rahat ulaşabilirsiniz.   

 

NERELERDE KONAKLAYABİLİRİM?

Lavanta kokulu Kuyucak köyünde konaklamak için ev pansiyonları mevcut buralarda güvenle konaklayabilirsiniz. Isparta merkezdeki konforlu oteller de konaklamak için uygun bir seçenek olabilir.