Bodrum Gezi Rehberi

7 dakika okuma süresi • 290 defa okundu • 03 Temmuz 2021 tarihinde güncellendi

Tüm Yazılar

BODRUM: MAVİ İLE YEŞİLİN AŞKI

Yaz tatilini sabırsızlıkla bekleten, mavi ile yeşilin buluştuğu, her duyguyu ve keyfi ayrı ayrı tadabileceğin ve eşsiz koylarında doyasıya yüzebileceğin ; otantik şehir dokusu, sıcacık insanları, şahane doğası, beyaz evleri ve gece hayatı ile yazı iple çekmemizi sağlayan biricik Bodrum’umuz.. Bodrum öyle tuhaf bir yer ki her gittiğin belde sana başka şehirdeymişsin izlenimi veriyor. Gece hayatını ve eğlenceyi seviyorsan Gümbet, su sporlarını seviyorsan Bitez, para harcamayı pek severim dersen Türkbükü, Halikarnas Balıkçısı’na selam etmek istersen Turgutreis ve daha nicesi…

Biz de sizi yazın bu sıcak günlerinde Bodrum’a götürmek için en güzel yerlerini listeliyoruz!

 

BODRUM’DA GÖRÜLMEDEN DÖNÜLMEYECEK YERLER ?

Beldeler, Koylar ve Plajlar

Bodrum’un her beldesi her koyu ayrı bir tat yaşatır ve tartışmasız her koyda her beldede deniz masmavi, tertemiz ve mükemmeldir. Yazları kuzey ve kuzeybatıdan çok rüzgar aldığı için o taraftataki beldeler (Bitez vs.) su sporları yapmaya çok uygundur, eğer bu tarz aktiviteleri seviyorsanız görmeden dönmeyin.

Hem merkeze yakın olayım hem de bana hayat, hava kararınca başlar diyen, eğlence sever bir insansanız Gümbet eğlencenin kalbidir… Tabi denizinin de ne kadar güzel olduğunu söylemeye bile gerek yok.

Ünlü beachleri ile coşturan, ünlülerin uğrak noktası Türkbükü ise görülmeye ve eşsiz denizine girilmeye değer ancak burada bir not birazcık pahalı.

Gümüşlük’te ise deniz kenarında yürüyüş yapıp jazz cafelerde müzik dinlemek paha biçilemez.

Popüler beachleriyle ünlü Yalıkavak’ın denizi ise birazcık dalgalı olduğundan kararı size bırakıyoruz.

*Bitez ve Ortakent’ten geçerken arabanızın camlarını sonuna kadar açıp, mandalina bahçelerinden yayılan o enfes kokuyu içinize çekmeyi unutmayın!


Bodrum Kalesi

Artık Sualtı Arkeoloji müzesi olarak kullanılan Bodrum Kalesi’nin müze koleksiyonunda Türk Hamamı, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları sergileniyor.Hatta bu müze 1995 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi Yarışması'nda "Özel Övgü" ödülünü almıştır. E bu kadar övgüye görmeye değer öyle değil mi?

* Burayı gezmek yarım gününüzü alabilir, programınızı ona göre yaparsanız iyi olur .

* 2019 giriş ücreti 48 TL’dir.

* 1 Nisan / 1 Ekim  Yaz Açılış ve Kapanış Saati 08:30 -19:00

* 1 Ekim / 1 Nisan  Kış Açılış ve Kapanış Saati: 08:30- 17:30


Zeki Müren Sanat Müzesi

Türk müziğinin efsanesi unutulmaz ismi Zeki Müren’in Bodrumlu olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz. Kendisi vefat ettikten sonra 2000 yılında bu ev müzeye çevrildi. Müze’de Zeki Müren’in eşyaları, sahne kostümleri, kendi yaptığı tablolar, aldığı ödüller ve yaşamına dair her şey sergileniyor. Bu müze bizi parıltılı hayatının arkasındaki gerçekliğe ve dinginliğe götürüyor. Zeki Müren’i dinleseniz de dinlemeseniz de Bodrum’a yolunuz düştüyse bu özel müzeyi ziyaret etmeden geçmeyin deriz.

* 2019 giriş ücreti 7 TL’dir.

* 1 Nisan / 1 Ekim  Yaz Açılış ve Kapanış Saati 08:30 -19:00

* 1 Ekim / 1 Nisan  Kış Açılış ve Kapanış Saati: 08:30- 17:30

* Müze pazartesi günleri tatildir.


Halikarnas Mozolesi

Dünyanın yedi harikasından biri olan Bodrum'daki Halikarnas Mozolesi, Pers valisi Maussolos'un "Bodrrum - Halikarnassos"taki mezarının ismidir. Kral Maussolos daha hayatta iken yapımına başlatmış o öldüğünde ise karısı yapımını devam ettirmiş. Bir çok ünlü heykeltraş mozolenin birer cephesini tamamlanmış.  Mozolenin bazı parçaları Bodrum’daki kalenin yapımında dahi kullanılmış, bazı parçaları ise 19.yy'da Londra'daki British Museum'a götürülmüştür.

* 2019 giriş ücreti 14 TL’dir.

* 15 Nisan / 2 Ekim Yaz Açılış Kapanış Saati: 08:30 - 19:00

* 3 Ekim / 14 Nisan Kış Açılış ve Kapanış Saati: 08:30 – 17:30

* Müze pazartesi günleri tatildir.


Tavşan Adası

Gümüşlük beldesinin 200 metre açığında bulunan ve Gümüşlük Koyu'nun çevrelediği Tavşan Adası, bölgenin tarihine ışık tutan kalıntılarıyla, tavşanlarıyla ve eşsiz gün batımı manzarasıyla Bodrum'un görmeniz gereken yerleri arasında. Karaya çok yakın olan ada ve kara arasında en çok 1 metrelik ince bir şerit var, bu yüzden yürüyerek rahatlıkla adaya geçilebilir. İlginç olan ise bu ince şeridin hemen yanı 2 metreye yakın derinlikte. O yüzden dikkatli yürümenizi tavsiye ederiz, hazır gitmişken gün batımını adadan izlemeyi de ihmal etmeyin!


Yel Değirmenleri

Bodrum manzara fotoğraflarının vazgeçilmez görüntüsü… Bodrum ve Bitez arasında koylara hakim iki tepede yer alan Yel Değirmenleri adeta burayla özleşmiştir. Kartpostallık bir fotoğrafım olsun derseniz uğramadan geçmeyin.


Tuzla Kuş Cenneti

Sadece insanlara değil hayvanlara da cennet olan Bodrum, Tuzla Kuş Cenneti ile bize enfes bir manzara sunuyor. Yanı başında antik kent, etrafın zeytin ağaçları ile çevrelenmiş ve 125 tür kuş, gözlerinin önünde… E daha ne duruyorsun? Tabi ki görmeden dönme! Oralara kadar gitmişken, bu bölgeye çok yakın konumda bulunan Bargilya Antik Kenti'ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.


 

BODRUM’A NE ZAMAN GİDERSEM DAHA ÇOK EĞLENİRİM?

Sorulacak soru mu şimdi bu? Tabi ki yazın! Ancak amacın kalabalıktan uzak daha sakin ve huzurlu bir tatilse Bodrum her mevsimde güzel ve deniz suyu geç soğuduğu için ortalama kasım ayına kadar denize bile girebilirsin söylemeden geçmeyelim.

 

BODRUM’DA NE YENİLİR, NE İÇİLİR?

Bodrum denilince akla ilk deniz mahsulleri gelir. Balığınızı yemeyi ihmal etmeyin ama yanı sıra Ege mutfağından ve Bodrum’un özel lezzetlerinden olan kabak çiçeği dolması, keşkek, turp otu salatası, hardal otu salatası, kabak çiçeği kızartması ve çökertme kebabını da yemeden Bodrum’dan dönmeyin. 

Bodrum yeme-içme mekanlarını görüntülemek için tıklayın

 

BODRUM’DA ARABASIZ DA GEZEBİLİR MİYİM?

Bodrum çok geniş bir alanı kaplıyor ve inanın her yeri görülmeye, keşfedilmeye değer bu yüzden otobüslerde vakit kaybedip yazın sıcağında hiç sinirinizi bozmayın çünkü kesin bozulacak; taksiye binseniz cebinizdeki tüm para gidecek, taksi gerçekten pahalı; aracınız yoksa bizce hemen bir araba kiralayıp bu güzel ilçeyi keşfetmeye başlayın.

 

NERELERDE KONAKLAYABİLİRİM?

Bodrum, her kesime hitap edebilecek genişlikte konaklama imkanına sahip bir yer olduğu için her beldenin kendine has özelliklerini dikkate alarak konaklama tercihinizi yapabilirsiniz. Bizce 

Bodrum'da merkeze yakın olabilmek ve temiz bir denize girmek için Bitez ve Gümbet'te kalınabilir. Biraz daha pahalı fakat daha lüks bir tatil isterseniz Göktürkbükü'nde de kalınabilir.

Bodrum otellerini incelemek için tıklayın

 

Müze ve açık hava giriş bilgileri ile ücretleri 2019 yılı verilerinden alıntılanmıştır.